WordPress SEO - en to da translation catalogue (488 entries)

en:  (because of date display)
da: (grundet dato-visning)

en: %s Archive
da: %s Arkiv

en: %s Archives
da: %s Arkiv

en: %s Description
da: %s beskrivelse

en: %s Image
da: %s billede

en: %s License
da: %s licens

en: %s Title
da: %s titel

en: %s already exists as a Facebook Admin.
da: %s eksisterer allerede som Facebook-administrator.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
da: %s kunne ikke kontrollere for opdateringer grundet følgende fejl: <em>%s</em>

en: %s, Author at %s
da: %s, Forfatter på %s

en: %s: License Settings
da: %s: Licens-indstillinger

en: %sRenew your license now%s.
da: %sForny din licens nu%s.

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
da: (deaktiver din licens, så den kan aktiveres på et andet WordPress-websted)

en: (no parent)
da: (ingen forælder)

en: .htaccess file
da: .htaccess fil

en: 1 - Highest priority
da: 1 - Højeste prioritet

en: 301 Redirect
da: 301 redirect

en: 404 pages
da: 404 sider

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
da: <a href="%s">Vidste du, at du kan opgradere din licens?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
da: <a href="%s">Din licens udløber om %d dage, vil du forny den?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
da: <b>Advarsel!</b> Du blokerer eksterne forespørgsler, hvilket betyder, du ikke vil modtage opdateringer til %s. Tilføj venligst %s til %s.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
da: Et link til dit websted med dit websteds navn som ankertekst.

en: Accounts
da: Konti

en: Action
da: Handling

en: Activate License
da: Aktiver licens

en: Activation failed:
da: Aktivering mislykkedes:

en: AdWords External
da: AdWords Ekstern

en: Add Another Facebook Admin
da: Tilføj en anden Facebook-admin

en: Add Facebook Admin
da: Tilføj Facebook-admin

en: Add Open Graph meta data
da: Tilføj Open Graph metadata

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
da: Administrator besked: denne side viser ikke en meta-beskrivelse fordi den ikke har en. Du kan enten angive en specifikt for denne side eller gå til menuen SEO -> Titles og opsætte en skabelon.

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Variables
da: Avancerede variable

en: Alexa Verification ID
da: Alexa bekræftelses ID

en: All SEO Scores
da: Alle SEO-bedømmelser

en: All-In-One-SEO has been deactivated
da: All-In-One SEO er blevet deaktiveret

en: Allow tracking
da: Tillad sporing

en: Always include
da: Inkluder altid

en: Always index
da: Altid index

en: Always noindex
da: Altid noindex

en: Analyze this page
da: Analyser denne side

en: Anchor text for the Homepage
da: Link-tekst til forsiden

en: Archives
da: Arkiver

en: Archives for
da: Arkiver for

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille dine SEO-indstillinger?

en: Article Heading:
da: Artikel-overskrift:

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
da: Som du kan se, er der en oversættelse af denne plugin i %1$s. Denne oersættelse er i øjeblikket  %3$d%% komplet. Vi har brug for din hjælp til at gøre den komplet og rette eventuelle fejl. Registrer dig venligst på %4$s og hjælp med at færdiggøre oversættelsen til %1$s!

en: Attachment caption
da: Tekst til vedhæftning

en: Author Archives
da: Forfatter-arkiver

en: Auto detect
da: Auto-detekter

en: Automatic prioritization
da: Automatisk prioritering

en: Bad
da: Dårlig

en: Basic Variables
da: Grundlæggende variable

en: Blog %s not found.
da: Blog %s blev ikke fundet.

en: Bold the last page in the breadcrumb
da: Marker sidste led i brødkrummen med fed skrift

en: Breadcrumb for 404 Page
da: Brødkrumme for 404 siden

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Breadcrumbs Title
da: Brødkrumme-titel

en: Breadcrumbs title
da: Brødkrummetitel

en: Bulk editor
da: Masse-redigering

en: CSS Validator
da: CSS-validering

en: Change URLs
da: Ændr URLs

en: Check
da: Kontroller

en: Check Google Cache
da: Tjek Google Cache

en: Check Headers
da: Tjek headers

en: Check Inlinks (OSE)
da: Tjek indgående links (OSE)

en: Check Keyword Density
da: Tjek søgeordsdensitet

en: Check Rich Snippets
da: Kontroller Rich Snippets

en: Check this box to enable XML sitemap functionality.
da: Afkryds denne boks for at aktivere XML-sitemap-funktionalitet.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
da: Vælg symbolet som du vil bruge som titel-separator. Den vil blive vist f.eks. mellem din indlægstitel og dit websteds navn.

en: Choose whether you're a company or person
da: Vælg om du er et firma eller privat person

en: Clean up permalinks
da: Ryd op i permalinks

en: Clean up the <code>&lt;head&gt;</code>
da: Ryd op i <code>&lt;head&gt;</code>

en: Clear all Facebook Data
da: Ryd al data fra Facebook

en: Close
da: Luk

en: Company
da: Firma

en: Company Info
da: Virksomhedsinformationer

en: Company Logo
da: FIrmalogo

en: Company Name
da: Firmanavn

en: Company or person
da: Firma eller person

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Content:
da: Indhold:

en: Contributing Developers
da: Bidragende udvilkere

en: Contributors to this release
da: Bidragydere til denne version

en: Copy home meta description
da: Kopier meta-beskrivelse fra forside

en: Could not write settings to file.
da: Indstillingerne kunne ikke skrives til fil.

en: Could not zip settings-file.
da: Kunne ikke komprimere indstillingsfil.

en: Create robots.txt file
da: Opret filen robots.txt

en: Credits
da: Anerkendelse

en: Current option:
da: Nuværende valg:

en: Currently connected Facebook admins:
da: Facebook-admins forbundet nu:

en: Custom Post Type Archives
da: Arkiver til brugerdefineret indholdstyper

en: Date Archives
da: Dato Arkiver

en: Date in Snippet Preview
da: Dato i Snippet Preview

en: Deactivate License
da: Deaktiver licens

en: Debug Information
da: Debug-informationer

en: Default Settings:
da: Standardindstillinger:

en: Default for post type, currently: %s
da: Standard for indholdstype, nuværende: %s

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: Delete the old data after import? (recommended)
da: Skal de gamle data slettes efter import? (anbefalet)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Developer
da: Udvikler

en: Disable all users with zero posts
da: Deaktiver alle brugere uden indlæg

en: Disable author/user sitemap
da: Deaktiver forfatter/bruger-sitemap

en: Disable the Advanced part of the WordPress SEO meta box
da: Deaktiver den avancerede del af WordPress SEO-metaboksen

en: Disable the author archives
da: Deaktiver forfatterarkiverne

en: Disable the date-based archives
da: Deaktiver datobaserede arkiver

en: Do not allow tracking
da: Tillad ikke sporing

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Files
da: Rediger filer

en: Edit the content of your .htaccess:
da: Rediger indholdet af din .htaccess:

en: Edit the content of your robots.txt:
da: Rediger indholdet af din robots.txt:

en: Edit this item
da: Rediger dette element

en: Email
da: E-mail

en: Enable Breadcrumbs
da: Aktiver brødkrummer

en: Enable force rewrite titles
da: Aktiver tvungen omskrivning af titler

en: Entries per page
da: Poster pr side

en: Error 404: Page not found
da: Fejl 404: Siden blev ikke fundet

en: Exclude user from Author-sitemap
da: Udeluk bruger fra forfatter-sitemap

en: Exclude user roles
da: Ekskluder brugerroller

en: Exclude users without posts
da: Ekskluder brugere uden indlæg

en: Existing Yoast Meta Description
da: Eksisterende Yoast meta-beskrivelse

en: Existing Yoast SEO Title
da: Eksisterende Yoast SEO-titel

en: Export
da: Eksporter

en: Export your WordPress SEO settings here, to import them again later or to import them on another site.
da: Eksporter dine WordPress SEO indstillinger her, for at importere dem igen senere, eller for at importere dem på et andet site.

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Extensions and Licenses
da: Udvidelser og licenser

en: Facebook Insights and Admins
da: Facebook-indsigt og -admins

en: Facebook Page URL
da: Facebook-side-URL

en: Facebook profile URL
da: Facebook-profil-URL

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
da: Aktivering af din licensnøgle mislykkedes. Din licensnøgle lader til at være ugyldig.

en: Failed to deactivate your %s license.
da: Deaktivering af din %s licens mislykkedes.

en: File editor
da: Fil-editor

en: Fix it.
da: Ret det

en: Focus KW
da: Fokus KW

en: Focus Keyword
da: Fokus søgeord / sætning

en: Focus keyword not set.
da: Fokus søgeordet er ikke indtastet

en: Focus keyword usage
da: Brug af fokussøgeord

en: Follow
da: Følg

en: For more information:
da: For mere information:

en: Force rewrite titles
da: Gennemtving omskrivning af titler

en: Frontpage settings
da: Forside-indstillinger

en: General
da: Generel

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Get this extension
da: Få denne udvidelse

en: Go to The General settings page →
da: Gå til siden Generelle indstillinger →

en: Good
da: God

en: Google Insights
da: Google Søgeindsigt

en: Google Publisher Page
da: Google Publisher Side

en: Google+ URL
da: Google+-URL

en: HTML Validator
da: HTML-validering

en: HeadSpace2 data successfully imported
da: HeadSpace2 data er blevet importeret med success.

en: Help improve WordPress SEO
da: Hjælp med at forbedre WordPress SEO

en: Hide
da: Skjul

en: Hide RSD Links
da: Skjul RSD Links

en: Hide RSS Links
da: Skjul RSS Links

en: Hide Shortlink for posts
da: Skjul Shortlink for indlæg

en: Hide WLW Manifest Links
da: Skjul WLW Manifest Links

en: Home
da: Hjem

en: Homepage
da: Forside

en: Homepage &amp; Front page
da: Blogside &amp; forside

en: How to insert breadcrumbs in your theme
da: Hvordan man indsætter brødkrummer i sit tema

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
da: Stort SEO problem: Du blokerer adgangen for robotter.

en: I know, don't bug me.
da: Det ved jeg, se at kom videre.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
da: Hvis du havde en  .htaccess fil, og den var redigerbar, kunne du redigere den herfra.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
da: Hvis du har en robots.txt fil, og den er redigerbar, kan du redigere den herfra.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
da: Har din virksomhed en Google+ side, kan du tilføje URL'en her og linke tilbage til denne side fra din Google+ side

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
da: Hvis din .htaccess var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
da: Hvis din robots.txt var skrivbar, ville du kunne redigere den her.

en: Ignore.
da: Ignorer.

en: Image URL
da: Billed URL

en: Import
da: Importer

en: Import and Export
da: Import og eksport

en: Import from All-in-One SEO?
da: Importer fra All-in-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
da: Importer fra HeadSpace2?

en: Import from RSS Footer (by Yoast)?
da: Importer fra RSS Footer (af Yoast)?

en: Import from Robots Meta (by Yoast)?
da: Importer fra Robots Meta (af Yoast)?

en: Import from WooThemes SEO framework?
da: Importer fra WooThemes SEO framework?

en: Import from Yoast Breadcrumbs?
da: Importer fra Yoast Breadcrumbs?

en: Import from other SEO plugins
da: Import fra andre SEO-plugins

en: Import from other plugins
da: Import fra andre plugins

en: Import settings
da: Importer indstillinger

en: Improved Settings Screens
da: Forbedrede indstillingssider

en: Include Taxonomy Metadata
da: Inkluder taksonomi-metadata

en: Include in Sitemap
da: Inkluder i Sitemap

en: Include in sitemap?
da: Inkluder i sitemap?

en: Instagram URL
da: Instagram-URL

en: Introduction Tour
da: Introduktionstour

en: Introduction Tour:
da: Introduktionstur:

en: Keyword Research
da: Søgeordsanalyse

en: License Key
da: Licensnøgle

en: License status
da: Licens-status

en: Licenses
da: Licenser

en: Like this plugin?
da: Synes du godt om dette plugin?

en: LinkedIn URL
da: LinkedIn-URL

en: Logo only works for companies.
da: Logo virker kun til firmaer.

en: Lowest priority
da: Laveste prioritet

en: Max entries per sitemap
da: Maksimale antal elementer per sitemap

en: Medium priority
da: Medium prioritet

en: Meta Robots
da: Meta robotter.

en: Meta Robots Advanced
da: Meta Robots Avanceret

en: Meta description
da: Meta beskrivelse

en: Meta description template
da: Skabelon til metabeskrivelse

en: Meta description to use for Author page
da: Meta-beskrivelse til brug på forfattersiden

en: Meta description:
da: Meta-beskrivelse:

en: Meta keywords
da: Meta-søgeord

en: Meta keywords template
da: Meta søgeordsskabelon

en: Meta keywords to use for Author page
da: Meta-søgeord til brug på forfattersiden

en: Modern IE Site Scan
da: Scan af moderne IE websted

en: More Translations
da: Flere oversættelser

en: More WordPress SEO
da: Mere Wordpress SEO

en: More in this release
da: Mere i denne udgivelse

en: MultiSite Settings
da: MultiSite indstillinger

en: MySpace URL
da: MySpace-URL

en: Never include
da: Inkluder aldrig

en: New Yoast Meta Description
da: Ny Yoast meta-beskrivelse

en: New Yoast SEO Title
da: Ny Yoast SEO titel

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
da: Nye websteder i netværket nedarver sine SEO-indstillinger fra dette websted

en: Next
da: Næste

en: No Archive
da: Ingen Arkiv

en: No Image Index
da: Intet billede-indeks

en: No Snippet
da: Intet uddrag

en: No focus keyword set.
da: Intet fokus-søgeord er valgt.

en: No focus keyword was set for this %s. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
da: Intet fokussøgeord blev sat til denne %s. Hvis du ikke har angivet et fokussøgeord, kan vurdering ikke beregnes.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
da: Ingen billeder vises på denne side, overvej at tilføje nogle hvis det er relevant.

en: No numeric value was received.
da: Ingen numerisk værdi blev modtaget.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
da: Der er ingen udgående links fra denne side. Overvej at tilføje nogle, hvis det findes relevant. 

en: No post content to analyse.
da: Intet indlægsindhold at analysere.

en: No settings found in file.
da: Ingen indstillinger fundet i filen.

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
da: Ingen subheading tags (som en H2) vises i kopien.

en: No taxonomy metadata found
da: Der blev ikke fundet taksonomiske metadata

en: Noindex subpages of archives
da: noindex undersider til arkiver

en: Noindex this %s
da: Noindex denne %s

en: None
da: Ingen

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
da: Klik nu på &#8216;%1$sIndholdstyper%2$s&#8217;-fanen, da dette vil være vores eksempel.

en: On the archives tab you can set templates for specific pages like author archives, search results and more.
da: Under arkiv-fanebladet kan du opsætte skabeloner for bestemte sider, såsom forfatter-arkiver, søgeresultater osv.

en: On this tab you can enable the %1$sFacebook Open Graph%2$s functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
da: Under denne fane kan du aktivere dette plugins funktionalitet til %1$sFacebook Open Graph%2$s samt gøre en Facebook-bruger eller en -applikation til administrator på dit websted, så du kan se Facebook-indsigt.

en: Other
da: Andet

en: Other variables not to clean
da: Andre variable, der ikke skal renses

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

en: Page Analysis
da: Side Analyse

en: Page Analysis has been disabled.
da: Sideanalyse er blevet deaktiveret.

en: Page URL/Slug
da: Sides URL/korttitel

en: Page URL:
da: Sidens URL:

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: Page title:
da: Sidens titel:

en: Paste your %s license key here..
da: Indsæt din %s licensnøgle her..

en: Performance Improvements
da: Ydelsesforbedringer

en: Permalinks
da: Permanente links

en: Pinterest URL
da: Pinterest-URL

en: Pinterest verification
da: Pinterest-verifikation

en: Please create a page title.
da: Opret venligst en sidetitel.

en: Please enter a license key in the field below first.
da: Indtast venligst først en licensnøgle i nedenstående felt.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
da: Vælg venligst en gyldig indholdstype for taksonomien "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
da: Vælg venligst en gyldig taksonomi for indholdstypen "%s"

en: Poor
da: Ringe

en: Post Status
da: Indlægsstatus

en: Post Type
da: Indholdstype

en: Post Types
da: Indholdstyper

en: Post doesn't exist.
da: Indlæg eksisterer ikke

en: Post has an invalid Post Type: %s.
da: Indlæg har en ugyldig indholdstype: %s.

en: Post is set to noindex.
da: Indlæg er sat til noindex.

en: Posts
da: Indlæg

en: Prefix for Archive breadcrumbs
da: Præfiks for arkiv-brødkrummer

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
da: Præfiks for søgeside-brødkrummer

en: Prefix for the breadcrumb path
da: Præfiks for brødkrummestien

en: Premium Support
da: Førsteklasses support

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Preview &#8220;%s&#8221;
da: Forhåndsvis &#8220;%s&#8221;

en: Previous
da: Forrige

en: Project Lead
da: Projektleder

en: Project Leaders
da: Projektledere

en: Publication date
da: Udgivelsesdato

en: Re-check theme.
da: Kontroller tema igen.

en: Ready for Google’s Knowledge Graph
da: Klar til Google’s Knowledge Graph

en: Register now &raquo;
da: Tilmeld dig nu &raquo;

en: Remove Blog page from Breadcrumbs
da: Fjern blogsiden fra brødkrummer

en: Remove stop words from slugs.
da: Fjern stopord fra korttitler.

en: Remove the <code>?replytocom</code> variables.
da: Fjern <code>?replytocom</code> variablerne.

en: Remove these ads?
da: Fjern disse reklamer?

en: Replaced with a custom taxonomies description
da: Erstattes med en brugerdefineret taksonomis beskrivelse

en: Replaced with a posts custom field value
da: Erstattet med et indlægs brugerdefineret felts værdi

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
da: Erstattet med et indlæg brugerdefinerede taksonomier, kommasepareret.

en: Replaced with the category description
da: Erstattes med kategori-beskrivelsen

en: Replaced with the current date
da: Erstattes med den nuværende dato

en: Replaced with the current day
da: Erstattes med den aktuelle dag

en: Replaced with the current month
da: Erstattes med den nuværende måned

en: Replaced with the current page number
da: Erstattes med det nuværende sidetal

en: Replaced with the current page total
da: Erstattes med det nuværende totale antal sider

en: Replaced with the current search phrase
da: Erstattes med den nuværende søgning

en: Replaced with the current tag/tags
da: Erstattes med det/de nuværende tag/tags

en: Replaced with the current time
da: Erstattes med det nuværende klokkeslæt

en: Replaced with the current year
da: Erstattes med det nuværende år

en: Replaced with the date of the post/page
da: Erstattes med datoen for indlægget/siden

en: Replaced with the post categories (comma separated)
da: Erstattes med indlæggets kategorier (komma-separeret)

en: Replaced with the post type plural label
da: Erstattes med indholdstypens flertalstitel

en: Replaced with the post type single label
da: Erstattes med indholdstypens entalstitel

en: Replaced with the post/page ID
da: Erstattes med indlæggets/sidens ID

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
da: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-beskrivelse

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
da: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-kaldenavn

en: Replaced with the post/page author's userid
da: Erstattes med indlæggets/sidens forfatter-ID

en: Replaced with the post/page modified time
da: Erstattes med indlæggets/sidens ændringsdato

en: Replaced with the posts focus keyword
da: Erstattes med indlæggets fokus-søgeord

en: Replaced with the tag description
da: Erstattes med tag-beskrivelsen

en: Replaced with the term description
da: Erstattes med term-beskrivelsen

en: Replaced with the term name
da: Erstattes med term-navnet

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
da: Erstattes med titlen på forælderen til den nuværende side

en: Replaced with the title of the post/page
da: Erstattes med titlen på indlægget/siden

en: Reset Default Settings
da: Nulstil indstillinger

en: Restore Default Settings
da: Gendan standardindstillinger

en: Restore site to default settings
da: Nulstil til standardindstillingerne

en: Restore site to defaults
da: Gendan websted til standardindstillinger

en: SEO Book
da: SEO Bog

en: SEO Description
da: SEO beskrivelse

en: SEO Issue:
da: SEO problem:

en: SEO Settings
da: SEO indstillinger

en: SEO Title
da: SEO titel

en: SEO: Bad
da: SEO: Dårlig

en: SEO: Good
da: SEO: God

en: SEO: No Focus Keyword
da: SEO: Intet fokussøgeord

en: SEO: Poor
da: SEO: Mindre godt

en: SEO: Post Noindexed
da: SEO: Indlæg Noindexed

en: Save MultiSite Settings
da: Gem MultiSite indstillinger

en: Save changes to .htaccess
da: Gem ændringer til .htaccess

en: Save changes to Robots.txt
da: Gem ændringer i Robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
da: Gem dine indstillinger for at aktivere XML-sitemaps.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with WordPress SEO and get extra features!
da: Integrer WooCommerce med WordPress SEO helt transparent og få ekstra funktioner!

en: Search for "%s"
da: Søgning for "%s"

en: Search pages
da: Søge sider

en: Security
da: Sikkerhed

en: Separator between breadcrumbs
da: Seperator imellem brødkrummer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Updated.
da: Indstillinger opdateret.

en: Settings could not be imported:
da: Indstillingerne kunne ikke importeres:

en: Settings successfully imported.
da: Indstillingerne er importeret succesfuldt.

en: Show date in snippet preview?
da: Vis dato i snippet preview?

en: Simplified Admin Menus
da: Simplificerede admin-menuer

en: Site Admins (default)
da: Side Administratorer

en: Site ID
da: Websted-ID

en: Site-wide default: %s
da: Standard for hele webstedet: %s

en: Sitemap Priority
da: Sitemap prioritet

en: Sitewide settings
da: Sitewide indstillinger

en: Snippet Preview
da: Forhåndsvisning af uddrag

en: Social settings
da: Indstillinger for sociale medier

en: Some files could not be removed. Please remove them via FTP.
da: Visse filer kunne ikke fjernes. Fjern dem venligst via FTP.

en: Special Pages
da: Specialsider

en: Start Tour
da: Start rundvisning

en: Subscribe
da: Tilmeld

en: Subscribe to our Newsletter
da: Tilmeld dig vores nyhedsbrev

en: Successfully added %s as a Facebook Admin!
da: %s er blevet tilføjet som Facebook-admin!

en: Successfully removed admin %s
da: Admin %s blev fjernet

en: Summary
da: Resume

en: Summary with large image
da: Resume med stort billede

en: Super Admins only
da: Kun Super Admins

en: Tab: Security
da: Fane: Sikkerhed

en: Tab: Webmaster Tools
da: Fane: Webmasterværktøjer

en: Tab: Your Info / Company Info
da: Fane: Dine informationer/virksomhedsinformationer

en: Take note:
da: Bemærk:

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
da: Tag denne tur for hurtigt at lære om hvordan du brugen ​​dette plugin.

en: Taxonomies
da: Taksonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for:
da: Taksonomi, der skal vises i brødkrummerne til:

en: Template explanation
da: Skabelon-forklaring

en: Templates and settings
da: Skabeloner og indstillinger

en: Thank you for updating WordPress SEO by Yoast!
da: Tak fordi du opdaterede WordPress SEO af Yoast!

en: Thank you for using our plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s
da: Tak fordi du bruger vores plugin og held og lykke med din SEO!<br/><br/>Med venlig hilsen,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s

en: The URL that this page should redirect to.
da: URL'en som denne side skal redirecte til

en: The default card type to use
da: Korttype til brug som standard

en: The frontpage settings allow you to set meta-data for your homepage, whereas the default settings allow you to set a fallback for all posts/pages without images.
da: Forside-indstillingerne giver dig mulighed for at sætte metadata for din forside, mens standardindstillingerne er for alle indlæg/sider uden billeder.

en: The images on this page are missing alt tags.
da: Billederne på denne side mangler alt-tags.

en: The keyword / phrase %s does not appear in the page title.
da: Søgeordet / frasen %s indgår ikke i sidens titel.

en: The keyword / phrase appears in the URL for this page.
da: Søgeordet / sætningen er synlig i URL'en til denne side

en: The keyword appears in the first paragraph of the copy.
da: Søgeordet er angivet i første afsnit af teksten.

en: The keyword density is %s%%, which is a bit low, the keyword was found %s times.
da: Søgeordstætheden er %s%%, hvilket er ret lavt, søgeordet  blev fundet %s gange.

en: The keyword density is %s%%, which is over the advised 4.5%% maximum, the keyword was found %s times.
da: Søgeordstætheden er %s%%, hvilket er over det anbefalet 4,5%% maksimum, søgeordet  blev fundet %s gange.

en: The keyword for this page contains one or more %sstop words%s, consider removing them. Found '%s'.
da: Søgeordet for denne side indeholder en eller flere %sstop ord%s. Overvej at fjerne dem. Fundet '%s'.

en: The meta description contains the primary keyword / phrase.
da: Meta beskrivelsen indeholder det primære søgeord / sætning.

en: The meta description is under 120 characters, however up to %s characters are available. %s
da: Din metabeskrivelse er på under 120 tegn, men du har mulighed for at bruge %s tegn. %s

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
da: Det gamle data fra det importerede plugin er blevet slettet.

en: The page title is more than 40 characters and less than the recommended 70 character limit.
da: Sidens titel er mere end 40 tegn og mindre end grænsen på de anbefalede 70 tegn.

en: The post %s appeared first on %s.
da: Indlægget %s blev vist første gang den %s.

en: The premium version of WordPress SEO with more features & support.
da: Premium-udgaven af WordPress SEO med flere funktioner og support.

en: The priority given to this page in the XML sitemap.
da: Prioriteten for denne side i dit XML-sitemap.

en: The site's name
da: Sidens navn

en: The site's tag line / description
da: Webstedets tagline / beskrivelse

en: The templates are built using variables. You can find all these variables in the help tab (in the top-right corner of the page). The settings allow you to set specific behavior for the post types.
da: Skabelonerne er bygget ved hjælp af variable. Du kan finde alle disse variable under fanen Hjælp (i øvre højre hjørne af siden). Indstillingerne tillader dig at sætte en bestemt opførsel for indholdstyper.

en: Theme License
da: Temalicens

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
da: Der er mere at lære om WordPress og SEO end blot at bruge dette plugin. Et godt sted at starte er vores artikel %1$sThe definitive guide to WordPress SEO%2$s.

en: This export includes taxonomy metadata
da: Denne eksport inkluderer taksonomiske metadata

en: This is a settings export file for the WordPress SEO plugin by Yoast.com
da: Dette er en indstillings eksport-fil til WordPress SEO plugin af Yoast.com

en: This is where you set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
da: Her bestemmer du titler og meta-information for alle dine indholdstyper, taksonomier, arkiver, specielle sider og for din forside. Siden er opdelt i forskellige faner. Sørg for at tjekke dem alle!

en: This page has %s nofollowed link(s) and %s normal outbound link(s).
da: Denne side har %s noffollow link(s) og %s udgående link(s) uden nofollow.

en: This page has %s outbound link(s), all nofollowed.
da: Denne side har %s udgående link(s) som er nofollowed.

en: This page has %s outbound link(s).
da: Denne side har %s udgående link(s).

en: This release has made the code of WordPress SEO by Yoast that runs on the frontend of your site approximately 30% faster.
da: Denne udgave af Wordpress SEO af Yoast har gjort koden, som indgår i brugerfladen på dit websted, omkring 30% hurtigere.

en: Title
da: Titel

en: Title &amp; Metas settings
da: Titel- &amp; meta-indstillinger

en: Title Separator
da: Titel-separator

en: Title optimization
da: Titel-optimering

en: Title template
da: Titel skabelon

en: Title to use for Author page
da: Titel til forfatter-side

en: Titles &amp; Metas
da: Titler &amp; Meta

en: To enjoy all the benefits of the page analysis feature, you'll need to (get your host to) install it.
da: For at nyde fordelene ved sidens analyse funktionen, skal du (få din host til at) installere det.

en: To provide you with the best experience possible, we need your help. Please enable tracking to help us gather anonymous usage data.
da: For at give dig så god en oplevelse som muligt, har vi brug for din hjælp. Aktiver venligst sporing for at lade os indsamle anonyme brugsdata.

en: To update this page analysis, save as draft or update and check this tab again
da: For at opdatere analyse af denne side, gem som kladde eller opdatering og kontrollerer dette faneblad igen

en: Toggle license status
da: Håndter licens-status

en: Tools
da: Værktøjer

en: Tracking
da: Sporing

en: Translation of %s
da: Oversættelse af %s

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
da: Prøv at lav kortere sætninger for en lettere læsning.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
da: Prøv at lav kortere sætninger ved at benytte mindre vanskelige ord for en lettere læsning.

en: Twitter Galleries
da: Twitter-gallerier

en: Twitter Username
da: Twitter-brugernavn

en: Twitter username (without @)
da: Twitter brugernavn (uden @)

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
da: Udpakning mislykkedes - filen settings.ini blev ikke fundet.

en: Unzipping failed with error "%s".
da: Udpakning mislykkedes med fejlen "%s".

en: Updated Robots.txt
da: Robots.txt er opdateret

en: Upgrade to WordPress SEO Premium &raquo;
da: Opgrader til WordPress SEO Premium &raquo;

en: Upload Image
da: Overfør billede

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: Use %s default (Currently: %s)
da: Benyt %s standard (Nuværende: %s)

en: Use Image
da: Benyt billede

en: User sitemap
da: Bruger-sitemap

en: View
da: Vis

en: View &#8220;%s&#8221;
da: Vis &#8220;%s&#8221;

en: WP Page Title
da: WP sidetitel

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Webmaster Tools
da: Webmasterværktøjer

en: We’ve merged several menu items to make the most important settings stand out more.
da: Vi har flettet flere menupunkter sammen for at fremhæve de vigtigste indstillinger.

en: What are XML sitemaps?
da: Hvad er XML-sitemaps?

en: What does the plugin do with XML Sitemaps?
da: Hvad gør pluginnet med XML-sitemaps?

en: What’s New In %s
da: Nyheder i %s

en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, WordPress SEO by Yoast is created by a worldwide team.
da: Mens de fleste i udviklingsteamet er tilknyttet %1$sYoast%2$s i Holland, er WordPress SEO af Yoast skabt af et verdensomspændende team.

en: Who should have access to the WordPress SEO settings
da: Hvem skal have adgang til Wordpress SEO indstillingerne

en: Why Google won't display the right page title
da: Hvorfor Google ikke viser den korrekte sidetitel

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
da: WooThemes SEO framework indstillinger & data er blevet importeret med success.

en: WordPress SEO Extensions
da: WordPress SEO-udvidelser

en: WordPress SEO Meta Box
da: WordPress SEO Meta Boks

en: WordPress SEO by Yoast
da: WordPress SEO af Yoast

en: WordPress SEO by Yoast comes with some very powerful built-in tools:
da: WordPress SEO af Yoast har nogle meget kraftfulde indbyggede værktøjer:

en: WordPress SEO by Yoast ships, at time of release, with 26 translations, of which 10 are complete. That's a huge improvement from last time, and we're improving every week. Join us at %1$stranslate.yoast.com%2$s!
da: WordPress SEO af Yoast leveres på udgivelsestidspunktet med 26 oversættelser, heraf 10 komplette. Det er en enorm forbedring fra sidste gang, og vi forbedrer os hver uge. Deltag på %1$stranslate.yoast.com%2$s!

en: WordPress SEO has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
da: WordPress SEO har automatisk opdaget om det skal tvinge omskrive titler til dine sider, hvis du synes, det er forkert, og du ved, hvad du laver, kan du ændre indstillingen her.

en: WordPress SEO settings
da: WordPress SEO indstillinger

en: Yandex Webmaster Tools
da: Yandex Webmaster-værktøjer

en: Yoast WordPress SEO Settings
da: Yoast WordPress SEO indstillinger

en: You are not allowed to access this page.
da: Du har ikke adgangstilladelse til denne side.

en: You can't edit %s that aren't yours.
da: Du kan ikke redigere %s, som ikke er dit.

en: You can't edit %s.
da: Du kan ikke redigere %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
da: Du kan ikke oprette filen robots.txt.

en: You cannot edit the .htaccess file.
da: Du kan ikke redigere .htaccess filen.

en: You cannot edit the robots.txt file.
da: Du kan ikke redigere robots.txt filen.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
da: Du har ikke navnet på dit indlæg i webadressen på ​​dine indlæg og sider. Det anbefales kraftigt, at du ændrer dette. Overvej at indstille din permalink-struktur til <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
da: Du har ikke en robots.txt fil, opret en her:

en: You have an unlimited license.
da: Du har en ubegrænset licens.

en: You have used %d/%d activations.
da: Du har brugt %d/%d aktiveringer. 

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
da: Du har brugt HTML i din værdi, hvilket ikke er tilladt.

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
da: Du skal %sgå til Indstillinger Læsning og fjerne afkrydsningen i feltet Fortæl søgemaskinerne at de ikke skal indeksere dette websted.

en: You searched for
da: Du søgte efter

en: You searched for %s
da: Du søgte efter %s

en: You&#8217;ve just installed WordPress SEO by Yoast. Please helps us improve it by allowing us to gather anonymous usage stats so we know which configurations, plugins and themes to test with.
da: Du har nu installeret WordPress SEO af Yoast. Du kan hjælpe os med at forbedre pluginnet ved at give os tilladelse til at indsamle anonyme brugsdata, så vi ved, hvilke konfigurationer, plugins og temaer, vi skal teste med.

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
da: Du bruger WordPress i et sprog, som vi ikke understøtter endnu. Vi ønsker at %2$s også bliver oversat til dette sprog, men det er det desværre ikke endnu. Du kan ændre dette! Registrer dig på %4$s for at hjælpe med at oversætte det!

en: You've never used this focus keyword before, very good.
da: Du har aldrig brugt dette fokua søgeord før, rigtig godt.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
da: Du har brugt dette fokus søgeord %1$gang før%2$s, vær sikker på at gøre det helt klart hvilken URL på din side der er den vigtigste for dette søgeord.

en: You've used this focus keyword %3$s%4$d times before%2$s, it's probably a good idea to read %1$sthis post on cornerstone content%2$s and improve your keyword strategy.
da: Du har brugt dette søgeord %3$s%4$d gange før%2$s, vi anbefaler at du læser %1$sdette indlæg om hjørnestens indhold%2$s og forbedre din søgeords strategi. (indlægget er på engelsk)

en: YouTube URL
da: YouTube-URL

en: Your %s license has been activated.
da: Din %s licens er blevet aktiveret. 

en: Your %s license has been deactivated.
da: Din %s licens er blevet deaktiveret.

en: Your %s license will expire on %s.
da: Din %s licens vil udløbe den %s.

en: Your Info
da: Dine informationer

en: Your focus keyword was found in:
da: Dit fokus-søgeord blev fundet i:

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter and there can be only one keyphrase.
da: Din keyphrase er over 10 ord, en keyphrase bør være kortere og der kan kun være én keyphrase

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
da: Din licens er udløbet. Du skal <a href="%s">forlænge din licens</a> for at benytte det igen.

en: Your name
da: Dit navn

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly, please delete the following line, or press fix it:
da: Dit tema indeholder en meta description som forhindrer Wordpress SEO i at fungere optimalt, slet venligst den følgende linie, eller tryk fix it:

en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
da: ad,af,alle,alt,anden,andet,at,blev,blive,bliver,da,de,dem,den,denne,der,det,dette,dog,efter,eller,en,end,er,et,for,fra,her,hos,hvad,hvis,hvor,i,ind,jo,med,men,mod,ned,noget,nogle,nu,når,og,også,om,op,over,på,som,sådan,til,ud,under,var,vil,ville,være,været,www

en: archived
da: arkiveret

en: difficult
da: vanskelig

en: easy
da: nem

en: fairly difficult
da: lettere vanskelig

en: fairly easy
da: rimelig nem

en: index
da: indeks

en: mature
da: voksen

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

en: public
da: offentlig

en: very difficult
da: meget vanskelig

en: very easy
da: meget nem
