WordPress SEO - en to sv translation catalogue (514 entries)

en:  (because of date display)
sv: (pga datumvisningen)

en: %s Archive
sv: %s arkiv

en: %s Archives
sv: %s-arkiv

en: %s License
sv: %s Licens

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
sv: %s ser inte ut att vara ett korrekt användar-id för Twitter. Var vänlig korrigera.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
sv: %s Misslyckades med att kontrollera uppdateringar på grund följande fel: <em>%s</em>

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
sv: %s är nätverksaktiverad, var god kontakt din sajtadmininstratör för licenshantering.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
sv: %s är nätverksaktiverad. Du kan hantera din licens på <a href="%s">nätverkets licenssida</a>.

en: %s is not a valid choice for who should be allowed access to the WP SEO settings. Value reset to the default.
sv: %s är inte ett giltigt val för vem som ska ha tillgång till inställningarna för WP SEO. Värdet är återställt till det ursprungliga.

en: %s restored to default SEO settings.
sv: %s återställd till ursprungliga SEO-inställningar.

en: %s, Author at %s
sv: %s, utgivare på %s

en: %sRenew your license now%s.
sv: %sFörnya din licens nu%s.

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
sv: (inaktivera din licens så att du kan aktivera den på en annan WordPress-sida)

en: (no parent)
sv: (ingen förälder)

en: .htaccess file
sv: .htaccess-fil

en: 1 - Highest priority
sv: 1 - Högsta prioritet

en: 301 Redirect
sv: 301 omdirigering

en: 404 pages
sv: 404-sidor

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
sv: <a href="%s">Visste du att du kan uppgradera din licens?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
sv: <a href="%s">Din licens upphör om %d dagar, vill du förnya den?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
sv: <b>Varning!</b> Du blockerar externa förfrågningar vilket innebär att du inte kommer kunna få %s uppdateringar. Vänligen lägg till %s i %s.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
sv: En länk till författararkivet för inläggets författare, med författarens namn som länktext.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
sv: En länk till inlägget, med sidtiteln som länktext.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
sv: En länk till din sajt, med sajtens namn och slogan som länktext.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
sv: En länk till din sajt, med sajtnamnet som länktext.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the target keyword / phrase.
sv: En metabeskrivning har angetts men innehåller inga nyckelord/fraser.

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate License
sv: Aktivera licens

en: AdWords External
sv: AdWords Extern

en: Add <code>noodp</code> meta robots tag sitewide
sv: Lägg till <code>noodp</code> meta robots-tagg på hela sajten.

en: Add <code>noydir</code> meta robots tag sitewide
sv: Lägg till <code>noydir</code> meta robots-tagg på hela sajten.

en: Add Another Facebook Admin
sv: Lägg till ny Facebook-admin

en: Add Facebook Admin
sv: Lägg till Facebook-admin

en: Add Google+ specific post meta data
sv: Lägg till metadata specifikt för Google+

en: Add Open Graph meta data
sv: Lägg till Open Graph-metadata

en: Add Open Graph meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section. You can specify some of the ID's that are sometimes needed below:
sv: Lägg till Open Graph-metadata i din sidas <code>&lt;head&gt;</code>-sektion. Du kan specifiera några av de IDn som ibland behövs nedan:

en: Add Twitter card meta data
sv: Lägg till Twitter card meta data

en: Add Twitter card meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section.
sv: Lägg till Twitter card metadata i din sajts <code>&lt;head&gt;</code>-sektion.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
sv: Meddelande till administratören: Denna sida visar ingen metabeskrivning för den har ingen. Skriv en specifikt för denna sida eller gå till SEO -> sidtitelmenyn och skapa en mall.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
sv: Avancerade <code>meta</code> robotinställningar för denna sida.

en: Advanced Variables
sv: Avancerade variabler

en: Alexa Verification ID
sv: Alexa verifikations-ID

en: All SEO Scores
sv: Alla SEO-poäng

en: All-In-One-SEO has been deactivated
sv: All-In-One-SEO har inaktiverats.

en: Allow tracking
sv: Tillåt spårning

en: Allow tracking of this WordPress install's anonymous data.
sv: Tillåt spårning av anonym data i denna WordPress-installation.

en: Always include
sv: Inkludera alltid

en: Always index
sv: Indexera alltid

en: Always noindex
sv: Ange alltid noindex

en: Analyze this page
sv: Analysera denna sida

en: Anchor text for the Homepage
sv: Länktext för startsidan

en: Archives
sv: Arkiv

en: Archives for
sv: Arkiv för

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
sv: Är du på Google News? Öka din trafik från Google News genom att optimera din webbplats!

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
sv: Vill du verkligen återställa dina SEO-inställningar?

en: Article Heading:
sv: Artikelrubrik:

en: Attachment caption
sv: Bildtext för bilaga

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
sv: Filer som är bilagor till inlägg lagras själva i databasen precis som inlägg. Det innebär att de är åtkomliga på sin egen url om du inte omdirigerar dem. Att göra det innebär att de omdirigeras till det inlägg dit de kopplade.

en: Author Archives
sv: Författar-arkiv

en: Auto detect
sv: Upptäck automatiskt

en: Automatic prioritization
sv: Automatisk prioritering

en: Bad
sv: Dålig

en: Basic Variables
sv: Grundläggande variabler

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog ID
sv: ID-nummer

en: Bold the last page in the breadcrumb
sv: Använd fetstil för sista ledet i brödsmulorna

en: Breadcrumb for 404 Page
sv: Brödsmula för 404-sida

en: Breadcrumbs Title
sv: Brödsmuletitel

en: Breadcrumbs title
sv: Titel för brödsmulor

en: Canonical
sv: Kanonisk

en: Canonical URL
sv: Kanonisk URL

en: Check
sv: Kolla

en: Check Google Cache
sv: Kontrollera Google Cache

en: Check Headers
sv: Kontrollera sidhuvud

en: Check Inlinks (OSE)
sv: Kontrollera inlänkar (OSE)

en: Check Keyword Density
sv: Kontrollera nyckelordstäthet

en: Check this box to enable XML sitemap functionality.
sv: Kryssa i denna ruta för att aktivera XML-sajtkarta.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
sv: Välj symbol att använda som titel-avdelare. Detta kommer visas t.ex. mellan inläggets titel och webbplatsens namn.

en: Clean up the <code>&lt;head&gt;</code>
sv: Städa upp i <code>&lt;head&gt;</code>

en: Clear all Facebook Data
sv: Radera alla Facebook-data

en: Close
sv: Stäng

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: Content to put before each post in the feed
sv: Innehåll att lägga till i början av varje inlägg i RSS-flödet

en: Content:
sv: Innehåll:

en: Create robots.txt file
sv: Skapa filen robots.txt

en: Current option:
sv: Nuvarande alternativ:

en: Currently connected Facebook admins:
sv: Facebook-admins som är kopplade till siten: 

en: Custom Post Type Archives
sv: Arkiv för Custom Post Types

en: Date Archives
sv: Datum-arkiv

en: Date in Snippet Preview
sv: Datum i förhandvisning

en: Deactivate License
sv: Inaktivera licens

en: Debug Information
sv: Felsökningsinformation

en: Default Settings:
sv: Standardinställningar:

en: Default for first tier pages
sv: Standard för sidor på översta nivån i sajtens struktur

en: Default for post type, currently: %s
sv: Standard för post type, för närvarande: %s

en: Default for second tier pages and posts
sv: Standard för undersidor och inlägg.

en: Default settings
sv: Standardinställningar

en: Delete the old data after import? (recommended)
sv: Radera gamla data efter importen? (rekommenderas)

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disable all users with zero posts
sv: Inaktivera alla användare med noll inlägg

en: Disable author/user sitemap
sv: Inaktivera sitemap för författare/användare

en: Disable the Advanced part of the WordPress SEO meta box
sv: Avaktivera den avancerade delen av WordPress SEO metafält.

en: Disable the author archives
sv: Avaktivera författar-arkiven

en: Disable the date-based archives
sv: Avaktivera datumbaserade arkiv

en: Do not allow tracking
sv: Tillåt inte spårning

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Files
sv: Redigera filer

en: Edit the content of your .htaccess:
sv: Redigera innehållet i din .htaccess-fil:

en: Edit the content of your robots.txt:
sv: Redigera innehållet i din robots.txt-fil:

en: Edit this item
sv: Redigera detta objekt

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable WP SEO XML sitemaps.
sv: Ta antingen bort dem (kan göras med knappen "Fixa detta") eller avaktivera WordPress SEO XML-sajtkartor.

en: Email
sv: Epost

en: Enable Breadcrumbs
sv: Aktivera brödsmulor

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
sv: Lägg automatisk till ett snedstreck i slutet på alla urler för kategorier och etiketter

en: Entries per page
sv: Inlägg per sida

en: Error 404: Page not found
sv: Fel 404: Sidan finns inte

en: Exclude user from Author-sitemap
sv: Uteslut användare från författar-webbplatskarta

en: Existing Yoast Meta Description
sv: Nuvarande Yoast Meta-beskrivning

en: Export
sv: Exportera

en: Export your WordPress SEO settings here, to import them again later or to import them on another site.
sv: Exportera dina WordPress SEO-inställningar här. Du kan importera dem igen senare, eller importera dem till en annan sajt.

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Extensions and Licenses
sv: Tillägg och licenser

en: FAQ
sv: Vanliga frågor

en: Facebook App ID
sv: ID för din Facebook-app

en: Facebook Insights and Admins
sv: Facebook Statistik och admins

en: Facebook Page URL
sv: URL till Facebook Page

en: Facebook profile URL
sv: URL till Facebookprofil

en: Failed to deactivate your %s license.
sv: Misslyckades med att aktivera %s-licensen.

en: Failed to remove hardcoded meta description.
sv: Misslyckades med att ta bort hårdkodad metabeskrivning.

en: Fix it.
sv: Fixa detta.

en: Flesch Reading Ease
sv: Läsbarhet enligt Flesch Reading Ease Score (FRES)

en: Focus KW
sv: Fokus-NO

en: Focus Keyword
sv: Fokus-nyckelord

en: Focus keyword not set.
sv: Fokusnyckelord har inte angetts.

en: Focus keyword usage
sv: Se nyckelordanvändning

en: For more information:
sv: För mer information:

en: For the date based archives, the same applies: they probably look a lot like your homepage, and could thus be seen as duplicate content.
sv: Samma gäller för de datumbaserade arkiven: de är antagligen väldigt lika din bloggsida och kan därför betraktas som dubblettinnehåll.

en: Force rewrite titles
sv: Tvinga rewrites för sidtitlar

en: Frontpage settings
sv: Inställningar för förstasidan

en: General
sv: Allmänna

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Get this extension
sv: Skaffa detta tillägg

en: Good
sv: Bra

en: Google Publisher Page
sv: Googles utgivare-sida

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
sv: Google Site Search urler är fula och har konstig uppbyggnad, men om du använder Google Site Search vill du antagligen behålla dem.

en: HeadSpace2 data successfully imported
sv: Importen av data från HeadSpace2 lyckades

en: Help improve WordPress SEO
sv: Hjälp till att förbättra WordPress SEO

en: Hide
sv: Göm

en: Hide RSD Links
sv: Göm RSD-länkar

en: Hide RSS Links
sv: Göm RSS-länkar

en: Hide Shortlink for posts
sv: Göm kortlänk för inlägg

en: Hide WLW Manifest Links
sv: Göm länkar till WLW Manifest

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Startsida

en: Homepage &amp; Front page
sv: Startsida och öppningssida

en: How to insert breadcrumbs in your theme
sv: Så här lägger du till brödsmulor i ditt tema

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
sv: Stort SEO problem: Du blockerar sökmotorernas tillgång till din webbplats.

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, check this box.
sv: Jag vet inte varför du skulle vilja använda meta-nyckelord, men kryssa i denna ruta om så ändå är fallet.

en: I know, don't bug me.
sv: Jag vet, stör mig inte.

en: If you choose a permalink for your posts with <code>.html</code>, or anything else but a / on the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
sv: Om du väljer att avsluta permalänken på dina inlägg med <code>.html</code>, eller något annat än "/" sist, blir WordPress i alla fall tvunget att lägga till en avslutande "/" automatiskt på alla sidor. 

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
sv: Om du hade haft en .htaccess-fil och om den varit redigerbar så hade du kunnat redigera den här.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
sv: Om du hade haft en robots.txt-fil och om den varit redigerbar så hade du kunnat redigera den här.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
sv: Om du har en Google+-sida för ditt företag kan du ange URLen till den här. Länka sedan till den på Om-sidan i Google+.

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
sv: Om du skriver in något här ovanför kommer det att ersätta din %smeta nyckelordsmall%s.

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with <code>?utm_</code>, check this box. You shouldn't use these btw, you should instead use the hash tagged version instead.
sv: Om du använder Google Analytics kampanjparametrar som startar med <code>?utm_</code>, klicka för denna ruta. Förresten borde du inte använda den typen, du borde istället använda versionen med #. 

en: If you want to exclude certain post types and/or taxonomies, you can also set that on this page.
sv: Om du vill utesluta vissa posttyper och / eller taxonomier, kan du även ställa in det på denna sida.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, enable this.
sv: Aktivera detta om du vill förhindra att sökvägar som /page/2 och liknande dyker upp i sökresultat.

en: If you want to restore a site to the default WordPress SEO settings, press this button.
sv: Klicka på denna knapp om du vill återställa en sajt till WordPress SEOs standardinställningar.

en: If you're running a one author blog, the author archive will always look exactly the same as your homepage. And even though you may not link to it, others might, to do you harm. Disabling them here will make sure any link to those archives will be 301 redirected to the homepage.
sv: Om du har en blogg med endast en författare kommer författar-arkivet alltid se likadan ut som din hemsida. Även om du inte länkar till författar-arkivet kan andra göra det. Genom att avaktivera det här säkerställer du att länkar till dessa arkiv kommer att pekas om till hemsidan via en 301 redirect.

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
sv: Om du har använt en annan SEO-plugin kan du använda %sSEO Data Transporter%s plugin för att flytta över dina data till denna plugin. Bra va! 

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
sv: Om din .htaccess-fil gick att redigera, skulle du kunna göra det härifrån. 

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
sv: Om din robots.txt-fil gick att redigera, skulle du kunna göra det härifrån.

en: Ignore.
sv: Ignorera.

en: Image URL
sv: Länk till bild

en: Import
sv: Importera

en: Import from All-in-One SEO?
sv: Importera från All-in-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
sv: Importera från HeadSpace2?

en: Import from RSS Footer (by Yoast)?
sv: Importera från RSS Footer (by Yoast)?

en: Import from Robots Meta (by Yoast)?
sv: Importera från Robots Meta (av Yoast)?

en: Import from WooThemes SEO framework?
sv: Importera från WooThemes SEO framework?

en: Import from Yoast Breadcrumbs?
sv: Importera från Yoast Breadcrumbs?

en: Import settings
sv: Importera inställningar

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
sv: Angående denna metabeskrivning, tänk igenom hur den står sig i konkurransen med andras sidor? Kan den skrivas mer klickvänlig?

en: Include Taxonomy Metadata
sv: Inkludera taxonomy metadata

en: Include in Sitemap
sv: Visa i sajtkarta

en: Include in sitemap?
sv: Inkludera i sajtkarta?

en: Introduction Tour:
sv: Introduktionsgenomgång:

en: Is your webserver low on memory? Decrease the entries per sitemap (default: 1000) to reduce load.
sv: Har din webbserver lite minne? Minska antalet adresser per sidkarta (standard är 1000) för att använda mindre resurser.

en: Keyword / keyphrase appears in %s (out of %s) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
sv: Nyckelord/nyckelfras återfinns i %s (av %s) underrubriker i brödtexten. Det är inte den viktigaste rankingfaktorn men det är en fördel.

en: Keyword Research
sv: Nyckelordsforskning

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: License status
sv: Licensstatus

en: Like this plugin?
sv: Som denna plugin?

en: Local SEO
sv: Lokal SEO

en: Lowest priority
sv: Lägst prioritet

en: Medium priority
sv: Medium prioritet

en: Meta Desc.
sv: Metabeskr.

en: Meta Robots
sv: Meta för robotar

en: Meta Robots Advanced
sv: Meta Robots avancerat

en: Meta description
sv: Metabeskrivning

en: Meta description template
sv: Mall för meta-beskrivning

en: Meta description to use for Author page
sv: Metabeskrivning att använda för författar-sida

en: Meta description:
sv: Metadeskription:

en: Meta keywords
sv: Meta-nyckelord

en: Meta keywords template
sv: Mall för meta-nyckelord

en: Meta keywords to use for Author page
sv: Meta-nyckelord att använda för författar-sida

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
sv: Meta-nyckelord används på arkivsidan för denna term

en: More WordPress SEO
sv: Mera WprdPress SEO

en: MultiSite Settings
sv: MultiSite-inställningar

en: N/A
sv: Otillgänglig

en: Never include
sv: Inkludera aldrig

en: New Yoast Meta Description
sv: Ny Yoast Metabeskrivning

en: New Yoast SEO Title
sv: Ny Yoast SEO-titel

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
sv: Nya webbplatser i detta nätverk ärver sina SEO-inställningar från denna webbplats

en: News SEO
sv: Nyhets-SEO

en: Next
sv: Nästa

en: No Archive
sv: Inget arkiv

en: No Snippet
sv: Ingen förhandsvisning

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
sv: Har din sajt funnits ett tag har du säkert använt en SEO-plugin tidigare. Låt oss förenkla för dig - du kan importera dina data här. Om du vill kan du först importera, kontrollera att allt ser rätt ut, och sen importera och radera. Dubblettdata kommer inte att importeras.

en: No focus keyword set.
sv: Inget fokus-nyckelord är angivet.

en: No focus keyword was set for this %s. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
sv: Inga fokusnyckelord har valts för denna %s. Om du inte gör det kan poängen inte beräknas.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
sv: Du har inga bilder på denna sida. Överväg att lägga till bild/er.

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
sv: Ingen metabeskrivning har specifierats, sökmotorer kommer att visa innehåll från webbsidan istället.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
sv: Det finns inga utgående länkar på denna sida. Överväg att att lägga till lämpliga sådana.

en: No post content to analyse.
sv: Inget postinnehåll att analysera.

en: No settings found in file.
sv: Inga inställningar funna i fil.

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
sv: Inga taggar för underrubriker (som t.ex. H2) återfinns i brödtexten.

en: Noindex subpages of archives
sv: Ange noindex för undersidor till arkiv

en: Noindex this %s
sv: Ge denna %s Noindex

en: None
sv: Ingen

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
sv: Notera: istället för mallar är detta de riktiga titlarna och meta-beskrivningarna för dessa innehållstyp-arkivsidor.

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
sv: Klicka nu på &#8216;%1$sPosttyper%2$s&#8217;-fliken, då detta kommer vara vårt exempel.

en: On this tab you can enable the %1$sFacebook Open Graph%2$s functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
sv: Under den här fliken kan du aktivera tilläggets %1$sFacebook Open Graph%2$s-funktionalitet samt ange en Facebookanvändare eller -applikation som ska fungera som webbplatsens admin, så att du kan se Facebookstatistik.

en: Once you&#8217;ve purchased WordPress SEO Premium or any other premium Yoast plugin, you&#8217;ll have to enter a license key. You can do so on the Licenses-tab. Once you&#8217;ve activated your premium plugin, you can use all its powerful features.
sv: När du har köpt WordPress SEO Premium eller något annat av Yoasts premiumtillägg behöver du ange en licensnyckel. Detta gör du under fliken "Licenser". Så snart du har aktiverat ditt premiumtillägg kan du börja dra nytta av alla dess kraftfulla funktioner.

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
sv: Optimera dina videos för att visa upp dem i sökresultat och få mer klick!

en: Other
sv: Annan

en: Other variables not to clean
sv: Andra variabler som inte ska rensas ut

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page Analysis
sv: Sidanalys

en: Page Analysis has been disabled.
sv: Page Analysis har inaktiverats.

en: Page URL/Slug
sv: Sid-url

en: Page URL:
sv: SidURL:

en: Page not found
sv: Sidan finns inte

en: Page title:
sv: Sidrubrik:

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
sv: Uppdelning av kommentarer i sidor är aktiverat. Detta är onödigt i 999 fall av 1000, så jag föreslår att du avaktiverar det genom att kryssa ur rutan vid "Dela upp kommentarer som sidor..."

en: Paste your %s license key here..
sv: Klistra in din %s licens-nyckel här..

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
sv: Ibland gör folk misstag när de länkar till dig, det kan t.ex. handla om att oönskade parametrar skickats med i urlen. Detta låter dig dirigera bort dessa. Ha i åtanke att även om detta är en funktion som aktivt förbättras och underhålls, så är den känd för att hamna i konflikt med andra plugins. Av denna anledning är denna funktion den första du bör avaktivera om du stöter på problem efter att ha aktiverat denna plugin.

en: Permalinks
sv: Permalänkar

en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about.<br/><br/>Read %sthis post%s for more info.
sv: Välj huvudnyckelord eller huvudnyckelfras som denna post/sida handlar om. <br/><br/>Läs %sthis post%s för mer info.

en: Please check the appropriate box below if there's a post type that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
sv: Vänligen kryssa i rätt ruta nedan om det är någon innehållstyp du <strong>INTE</strong> vill inkludera i din sajtkarta:

en: Please check the appropriate box below if there's a taxonomy that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
sv: Vänligen kryssa i rätt ruta nedan om det är någon taxonomi du <strong>INTE</strong> vill inkludera i din sajtkarta: 

en: Please create a page title.
sv: Vänligen skapa en sidtitel.

en: Please enter a license key in the field below first.
sv: Ange din licens nyckel i fältet nedan först.

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
sv: Var vänlig välj en korrekt taxanomi för posttypen "%s"

en: Poor
sv: Tunn

en: Post Status
sv: Inläggsstatus

en: Post Type
sv: Post-typ

en: Post Types
sv: Post types

en: Post doesn't exist.
sv: Inlägget existerar ej.

en: Post is set to noindex.
sv: Inlägget har getts noindex.

en: Post type archive to show in breadcrumbs for:
sv: Innehållstyp-arkiv att visa i brödsmulor för:

en: Posts
sv: Poster

en: Prefix for Archive breadcrumbs
sv: Prefix för arkivsidors brödsmulor

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
sv: Prefix för söksidors brödsmulor

en: Prefix for the breadcrumb path
sv: Prefix för brödsmulornas sökväg

en: Premium Support
sv: Premiumsupport

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
sv: Förhindra att Google Analytics-kampanjer och Google AdWords-parameterar rensas bort.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
sv: Undvik att rensa ut Google Site Search urler.

en: Prevents search engines from using the DMOZ description for pages from this site in the search results.
sv: Förhindra sökmotorer att använda DMOZ-beskrivningen i sökresultatet för sidor på denna sajt

en: Prevents search engines from using the Yahoo! directory description for pages from this site in the search results.
sv: Förhindra sökmotorer att använda beskrivningen från Yahoo! directory i sökresultatet för sidor på denna sajt. 

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Previous
sv: Föregående

en: Publication date
sv: Publiceringsdatum

en: RSS Footer options imported successfully.
sv: Inställningar för RSS-sidfot har importerats med framgång.

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
sv: Ranka bättre lokalt och i Google Maps, utan att lyfta ett finger!

en: Re-check theme.
sv: Dubbelkolla tema.

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
sv: Omdirigera bilagans url till urlen för det inlägg bilagan är kopplad till.

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
sv: Omdirigera fula urler till rena permalänkar (inte rekommenderat i de flesta fall!).

en: Remove Blog page from Breadcrumbs
sv: Undanta bloggsidan från brödsmulor

en: Remove stop words from slugs.
sv: Ta bort stoppord från permalänkar.

en: Remove the <code>?replytocom</code> variables.
sv: Ta bort variablerna för <code>?replytocom</code>.

en: Remove these ads?
sv: Ta bort den här reklamen?

en: Removed hardcoded meta description.
sv: Tog bort hårdkodad metadeskription.

en: Replaced with a custom taxonomies description
sv: Ersatt med en egen beskrivning av klassificering

en: Replaced with a posts custom field value
sv: Ersatt med värde i ett anpassat fält för ett inlägg

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
sv: Ersatt med ett inläggs anpassade taxonomier, kommaseparerat.

en: Replaced with the category description
sv: Ersätts med kategoribeskrivningen

en: Replaced with the current date
sv: Ersätts med aktuellt datum

en: Replaced with the current day
sv: Ersätts med aktuell dag

en: Replaced with the current month
sv: Ersätts med aktuell månad

en: Replaced with the current page number
sv: Ersätts med aktuellt sidnummer

en: Replaced with the current page total
sv: Ersätts med det aktuella totala antalet sidor

en: Replaced with the current search phrase
sv: Ersätts med den aktuella sökfrasen

en: Replaced with the current tag/tags
sv: Ersätts med aktuell tagg(ar)

en: Replaced with the current time
sv: Ersätts med den aktuella tiden

en: Replaced with the current year
sv: Ersätts med det aktuella året

en: Replaced with the date of the post/page
sv: Ersätts med inläggets/sidans datum

en: Replaced with the post categories (comma separated)
sv: Ersätts med inläggets kategorier (kommaseparerade)

en: Replaced with the post type plural label
sv: Ersatt med flertalsetiketten för aktuell post type

en: Replaced with the post type single label
sv: Ersatt med entalsetiketten för aktuell post type

en: Replaced with the post/page ID
sv: Ersätts med inläggets/sidans ID

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
sv: Ersätts med inläggets/sidans författares smeknamn

en: Replaced with the post/page author's userid
sv: Ersätts med inläggets/sidans författares användar-ID

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
sv: Ersätts med inläggets/sidans utdrag (eller ett automatiskt genererat utdrag om inget finns angivet)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
sv: Ersätts med inläggets/sidans utdrag (utan automatisk generering)

en: Replaced with the post/page modified time
sv: Ersätts med inläggets/sidans modifierade tid

en: Replaced with the posts focus keyword
sv: Ersätts med inläggets fokus-nyckelord

en: Replaced with the slug which caused the 404
sv: Ersatte med sluggen som resulterade i 404an

en: Replaced with the tag description
sv: Ersätts med taggbeskrivningen

en: Replaced with the term description
sv: Ersätts med termens beskrivning

en: Replaced with the term name
sv: Ersätts med termens namn

en: Replaced with the title of the post/page
sv: Ersätts med inläggets/sidans titel

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
sv: Fel vid förfrågan: "%s" (%svanliga licensmeddelanden%s)

en: Reset Default Settings
sv: Återställ standardinställningar

en: Restore site to default settings
sv: Återställ siten till standard-inställningarna

en: Restore site to defaults
sv: Återställ siten till standard-inställningarna

en: Robots-Meta has been deactivated
sv: Robots-Meta har inaktiverats.

en: SEO Book
sv: SEO-bok

en: SEO Description
sv: SEO-beskrivning

en: SEO Issue:
sv: SEO-problem:

en: SEO Settings
sv: SEO-inställningar

en: SEO Title
sv: SEO-titel

en: SEO: Bad
sv: SEO: Dålig

en: SEO: Good
sv: SEO: Bra

en: SEO: No Focus Keyword
sv: SEO: Inget fokus-nyckelord

en: SEO: Poor
sv: SEO: Tveksam

en: SEO: Post Noindexed
sv: SEO: Inlägg har noindex

en: Save MultiSite Settings
sv: Spara MultiSite-inställningar

en: Save changes to .htaccess
sv: Spara ändringar i din .htaccess-fil

en: Save changes to Robots.txt
sv: Spara ändringar i robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
sv: Spara dina ändringar för att aktivera XML-sajtkartor.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with WordPress SEO and get extra features!
sv: Integrera smidigt WooCommerce med  WordPress SEO och få extra funktioner!

en: Search for "%s"
sv: Sök efter "%s"

en: Search pages
sv: Söksidor

en: Security
sv: Säkerhet

en: Separator between breadcrumbs
sv: Separeringstecken mellan brödsmulor

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
sv: Inställningen "%s" används inte längre och förkastats.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Updated.
sv: Inställningar uppdaterade.

en: Settings could not be imported:
sv: Inställningarna kunde inte importeras:

en: Settings successfully imported.
sv: Inställningarna har importerats med framgång.

en: Should this page be in the XML Sitemap at all times, regardless of Robots Meta settings?
sv: Skall denna sida alltid visas i XML-sajtkartan, oavsett de val som gjorts i Robots Meta-inställningarna?

en: Show date in snippet preview?
sv: Visa datum i förhandsvisning?

en: Site Admins (default)
sv: Admins för webbplatsen (standard)

en: Site ID
sv: Webbplats-ID

en: Site-wide default: %s
sv: Standard för hela webbplatsen: %s

en: Sitemap Priority
sv: Prioritering i sajtkarta

en: Sitewide <code>meta</code> settings
sv: <code>Meta</code>-inställningar för hela sajten

en: Sitewide settings
sv: Inställningar för hela sajten

en: Snippet Preview
sv: Förhandsvisning av snippet/utdrag

en: So remember: If you change the %sattachment redirection setting%s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
sv: Kom ihåg: Om du ändrar %sinställningarna för omdirigering av bilagor%s i framtiden kommer nedanstående inställningar att börja gälla för *all* media.

en: So, we&#8217;ve come to the end of the tour. If you like the plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s!
sv: Nu har vi kommit till slutet av genomgången. Om du gillar det här tillägget får du gärna %sge det fem stjärnor på WordPress.org%s!

en: Social
sv: Sociala medier

en: Social settings
sv: Inställningar för sociala medier

en: Some files could not be removed. Please remove them via FTP.
sv: Några filer kunde inte tas bort. Vänligen radera dem via FTP.

en: Special Pages
sv: Specialsidor

en: Start Tour
sv: Starta demonstrationen

en: Strip the category base (usually <code>/category/</code>) from the category URL.
sv: Ta bort kategoribasen från urler som är kategori-baserade (vanligtvis <code>/category/</code>).

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Successfully added %s as a Facebook Admin!
sv: %s har lagts till som Facebook Admin!

en: Successfully cleared all Facebook Data
sv: Raderingen av alla Facebook-data lyckades

en: Successfully removed admin %s
sv: Raderingen av admin %s lyckades.

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary with large image
sv: Sammanfattning med stor bild

en: Super Admins only
sv: Endast Superadmins

en: Take note:
sv: Notera:

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
sv: Gå denna genomgång för att snabbt lära dig att använda denna plugin.

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for:
sv: Taxonomi att visa i brödsmulor för:

en: Template explanation
sv: Mallförklaring

en: Templates and settings
sv: Mallar och inställningar

en: The <code>meta</code> description will be limited to %s chars%s, %s chars left.
sv: <code>meta</code>-beskrivningen får innehålla max %s tecken%s, %s tecken kvar.

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
sv: Brödsmulornas titel används i brödsmulor där denna %s syns.

en: The SEO description is used for the meta description on the archive page for this term.
sv: SEO-beskrivningen används som metabeskrivning på arkivsidan för denna term.

en: The SEO title is used on the archive page for this term.
sv: SEO-sidtiteln används på arkivsidan för denna term.

en: The URL that this page should redirect to.
sv: Url som denna sida ska omdirigeras till.

en: The available space is shorter than the usual 155 characters because Google will also include the publication date in the snippet.
sv: Det tillgängliga utrymmet är kortare än de normala 155 tecknen eftersom Google också inkluderar publiceringsdatumet i sin förhandsvining.

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
sv: Den kanoniska url denna sida ska peka mot. Lämnar du fältet tomt är standard permalänken. %sCross domain canonical%s stöds också.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
sv: Den kanoniska länken visas på arkiv-sidan för denna term.

en: The copy scores %s in the %s test, which is considered %s to read. %s
sv: Textinnehållet får betyget %s i %s testet, något som anses %s att läsa. %s

en: The default card type to use
sv: Standardkorttyp att använda

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
sv: Följande fil(er) hindrar dina XML-sajtkartor från att fungera som de ska:

en: The frontpage settings allow you to set meta-data for your homepage, whereas the default settings allow you to set a fallback for all posts/pages without images.
sv: Startsideinställningarna låter dig ange metadata specifikt för startsidan, medan standardinställningarna låter dig ange värden för alla sidor/inlägg som saknar bilder.

en: The images on this page are missing alt tags.
sv: Bilderna på denna sida saknar alt-taggar.

en: The images on this page contain alt tags with the target keyword / phrase.
sv: Bilderna på denna sida har alt-taggar som innehåller utvalda nyckelord/nyckelfraser.

en: The images on this page do not have alt tags containing your keyword / phrase.
sv: Bilderna på denna sida har alttaggar som INTE innehåller dina nyckelord/nyckelfraser.

en: The keyword / phrase %s does not appear in the page title.
sv: Nyckelordet / nyckelfrasen %s finns inte med i sidtiteln.

en: The keyword / phrase appears in the URL for this page.
sv: Nyckelordet/nyckelfrasen finns i url:en för denna sida

en: The keyword / phrase does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
sv: Nyckelordet/frasen syns inte i URLen för denna sida. Om du bestämmer dig för att ändra URLen behöver du vara noga med att, via 301 redirect, peka den gamla till den nya!

en: The keyword appears in the first paragraph of the copy.
sv: Nyckelordet återfinns i det första stycket i texten.

en: The keyword density is %s%%, which is a bit low, the keyword was found %s times.
sv: Densiteten av nyckelord är %s%%, som är lite lågt. Nyckelordet hittades %s gånger.

en: The keyword density is %s%%, which is great, the keyword was found %s times.
sv: Nyckelordsdensiteten är %s%%, vilket är riktigt bra. Nyckelordet hittades %s gånger.

en: The keyword density is %s%%, which is over the advised 4.5%% maximum, the keyword was found %s times.
sv: Nyckelordsdensiteten är %s%% vilket är högre än den rekommenderade maximinivån på 4,5%%. Nyckelorden återfanns %s gånger.

en: The keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
sv: Nyckelordet återfinns inte i textens första stycke. Se till att textens ämne framgår i textens början.

en: The keyword for this page contains one or more %sstop words%s, consider removing them. Found '%s'.
sv: Nyckelordet för denna sida innehåller ett eller flera %sstop words%s. Överväg att ta bort dem. Hittade '%s'.

en: The meta description contains the primary keyword / phrase.
sv: Metabeskrivningen innehåller ditt viktigaste nyckelord/nyckelfras.

en: The meta description is under 120 characters, however up to %s characters are available. %s
sv: Metabeskrivningen är mindre än 120 tecken, men upp till %s tecken är tillåtet. %s

en: The page title contains %d characters, which is less than the recommended minimum of 40 characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
sv: Sidtiteln består av %d tecken vilket är kortare än rekommenderad minimilängd på 40 tecken. Använd utrymmet för att lägga till variationer av nyckelordet eller skapa tilltalande text som manar till klick.

en: The page title contains %d characters, which is more than the viewable limit of 70 characters; some words will not be visible to users in your listing.
sv: Sidtiteln består av %d tecken, vilket överstiger maxgränsen på 70 synliga tecken. Vissa tecken kommer inte att synas i sökmotorernas sökresultat.

en: The page title contains keyword / phrase, at the beginning which is considered to improve rankings.
sv: Sidtiteln innehåller nyckelord/nyckelfras i början av titeln. Detta anses förbättra rankingen.

en: The page title contains keyword / phrase, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
sv: Sidtiteln innehåller nyckelord/fras, men inte i titelns främre del. Försök att flytta det dit.

en: The page title is more than 40 characters and less than the recommended 70 character limit.
sv: Sidtiteln är mer än 40 tecken lång och mindre än den rekommenderade maxlängden 70 tecken.

en: The plugin Robots-Meta has been detected. Do you want to %simport its settings%s.
sv: Pluginnen Robots-Meta har upptäckts. Vill du %simport its settings%s.

en: The post %s appeared first on %s.
sv: Inlägget %s dök först upp på %s.

en: The premium version of WordPress SEO with more features & support.
sv: Premiumversionen av WordPress SEO med fler funktioner och dedikerad support.

en: The priority given to this page in the XML sitemap.
sv: Den prioritet denna sida tilldelats i XML-sajtkartan.

en: The separator defined in your theme's <code>wp_title()</code> tag.
sv: Den separator som är definierad i ditt temas <code>wp_title()</code>.

en: The site's name
sv: Webbplatsens titel

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
sv: Urlen för denna sida är rätt så lång. Överväg att förkorta den.

en: The specified meta description is over %s characters, reducing it will ensure the entire description is visible. %s
sv: Den specifierade metabeskrivningen överstiger %s tecken, minska den för att försäkra dig om att hela beskrivningen syns. %s

en: Theme License
sv: Temalicens

en: There are %d words contained in the body copy. This is far too low and should be increased.
sv: %d ord i brödtexten. Det är alldeles för få och bör ökas.

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
sv: Det finns mer att lära sig om Wordpress  &amp; SEO än att bara använda detta tillägg. En grym start är vår artikel %1$sDen definitiva guiden till WordPress SEO%2$s.

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
sv: Detta är titeln, beskrivningen och bilden som används i Open Graph-metataggar på framsidan av din webbplats.

en: These pages will be noindex, followed by default, so they will never show up in search results.
sv: Dessa sidor kommer att få noindex, så de kommer aldrig att synas i sökresultat.

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
sv: Denna/detta %s följer de indexeringsregler som är angivna under Meta och titlar. Du kan åsidosätta dem här.

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
sv: Denna funktion används för att automatiskt lägga till innehåll i ditt RSS-flöde, närmare bestämt länkar tillbaka till din sajt och dina blogginlägg. På så vis kommer de som utnyttjar ditt innehåll på sin egen sida att länka till dig, något som hjälper sökmotorerna att identifiera dig som källa till innehållet.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
sv: Detta hjälper dig att skapa renare länkar genom att automatiskt ta bort stoppord från dem.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
sv: Denna bild används om inlägget/sidan som delas inte innehåller några bilder.

en: This is a settings export file for the WordPress SEO plugin by Yoast.com
sv: Detta är en exportfil för inställningar för WordPress SEO-plugin av Yoast.com

en: This is where you set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
sv: Det är här du sätter titlarna och meta-informationen för alla dina inläggstyper, taxanomier, arkiv, specialsidor och för din startsida. Sidan är uppdelad i olika flikar - se till att gå igenom alla!

en: This page has %s nofollowed link(s) and %s normal outbound link(s).
sv: Denna sida har %s nofollow-länk(ar) och %s normala externa länk(ar).

en: This page has %s outbound link(s), all nofollowed.
sv: Denna sida har %s externa länk(ar), alla med nofollow.

en: This page has %s outbound link(s).
sv: Denna sida har %s utgående länkar.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
sv: Detta förhindrar trådade svar att fungera när användaren har stängt av JavaScript, men på en stor sajt kan det innebära <em>enorma</em> förbättringar i hur effektivt sökmotorer indexerar när du har många kommentarer.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
sv: Den här webbplatsen har inte aktiverats som den ska på yoast.com och kan därför inte kolla efter framtida uppdateringar. Vänligen aktivera din webbplats med en giltig licensnyckel.

en: This tab allows you to add specific post meta data for Google+. And if you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your %1$sGoogle+%2$s page&#8217;s about page.
sv: Denna flik ger dig möjligheten att lägga till metadata specifikt för Google+. Har du en Google+-sida för ditt företag, lägg till länken här och länka den på din %1$sGoogle+%2$s 'om-sida'.

en: Title
sv: Sidtitel

en: Title Separator
sv: Titelavskiljare

en: Title display in Google is limited to a fixed width, yours is too long.
sv: Visningen av titel i Google är begränsad till en fast bredd, din är för lång.

en: Title optimization
sv: Titeloptimering

en: Title template
sv: Mall för sidtitlar

en: Title to use for Author page
sv: Sidtitel att använda för författar-sida

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
sv: Denna sidas namn i brödsmulorna.

en: Titles &amp; Metas
sv: Titlar &amp; meta

en: To enjoy all the benefits of the page analysis feature, you'll need to (get your host to) install it.
sv: För att kunna använda alla fördelar med Sidanalysen behöver du (få ditt webbhotell att) installera den.

en: To provide you with the best experience possible, we need your help. Please enable tracking to help us gather anonymous usage data.
sv: För att ge dig bästa möjliga upplevelse, behöver vi din hjälp. Vänligen aktivera spårning för att hjälpa oss att samla in anonyma användningsdata.

en: To update this page analysis, save as draft or update and check this tab again
sv: Spara som utkast eller uppdatera din publicerade sida och återkom hit för att uppdatera analysen

en: Toggle license status
sv: Visa/dölj licensstatus

en: Tracking
sv: Spårning

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
sv: Försök göra meningarna kortare för att förbättra läsbarheten.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
sv: Försök skriva kortare meningar med mindre svåra ord för att förbättra läsbarheten.

en: Twitter username (without @)
sv: Användarnamn på Twitter (utan @)

en: Unchecking this box allows authors and editors to redirect posts, noindex them and do other things you might not want if you don't trust your authors.
sv: Genom att kryssa ur denna ruta tillåts författare och redaktörer att peka om inlägg, ange noindex för dem och göra andra saker som du kanske inte vill att de ska kunna om du inte har stort förtroende för dem.

en: Updated Robots.txt
sv: Robots.txt har uppdaterats

en: Upgrade to WordPress SEO Premium &raquo;
sv: Uppgradera till WordPress SEO Premium &raquo;

en: Upload failed.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: Use %s default (Currently: %s)
sv: Använd %s förvalda (för närvarande: %s)

en: Use <code>meta</code> keywords tag?
sv: Använd tagg för <code>meta</code> nyckelord?

en: Use Image
sv: Använd bild

en: User sitemap
sv: Sitemap för användare

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
sv: Genom att använda detta formulär kan du återställa en sajt till de förvalda SEO-inställningarna.

en: View
sv: Visa

en: View &#8220;%s&#8221;
sv: Visa &#8220;%s&#8221;

en: WP Page Title
sv: WP-sidtitel

en: Warning:
sv: Varning:

en: Webmaster Tools
sv: Verktyg för webansvariga

en: Who should have access to the WordPress SEO settings
sv: Vem ska få tillgång till inställningarna för WordPress SEO?

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
sv: Importen av inställningar och data från WooThemes SEO framework lyckades.

en: WordPress SEO Meta Box
sv: WordPress SEO Metafält

en: WordPress SEO by Yoast
sv: WordPress SEO av Yoast

en: WordPress SEO has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
sv: WordPress SEO känner automatiskt av om den behöver forcera rewrite för titlarna på dina sidor. Om du anser att den misstar sig och om du vet vad du sysslar med så kan du ändra inställningen här.

en: WordPress SEO settings
sv: Inställningar för WordPress SEO

en: XML Sitemaps
sv: XML Sajtkartor

en: Yoast Breadcrumbs options could not be found
sv: Några inställningar för Yoast brödsmulor kunde inte hittas. 

en: Yoast Breadcrumbs options imported successfully.
sv: Inställningar för Yoast brödsmulor har importerats med framgång.

en: Yoast WordPress SEO Settings
sv: Yoast WordPress SEO-inställningar

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
sv: Du kan bestämma titel och beskrivning för blogg-sidan genom att %sediting (redigera) själva blogg-sidan%s 

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
sv: Du kan ange sidtitel och metabeskrivning för startsidan genom att %sediting (redigera) den &raquo;%s

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
sv: Du hittar din XML-sajtkarta här: %sXML-sajtkarta%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
sv: Du kan använda fälten nedan för att verifiera sajten med olika Webmaster Tools. Om din sajt redan är verifierad kan du hoppa över detta. Skriv in metavärdena för verifiering för:

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
sv: Du kan använda följande variabler i innehållet. De kommer att ersättas av värdet till höger.

en: You can't edit %s that aren't yours.
sv: Du kan inte redigera %s som inte är dina.

en: You can't edit %s.
sv: Du kan inte redigera %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
sv: Du kan inte skapa en robots.txt-fil.

en: You cannot edit the .htaccess file.
sv: Du kan inte redigera .htaccess-filen.

en: You cannot edit the robots.txt file.
sv: Du kan inte redigera robots.txt-filen.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
sv: Du definierade din licensnyckel genom att använda PHP konstanten %s .

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
sv: Du behöver <strong>inte</strong> generera XML-sajtkartan, den skapas automatiskt direkt efter du publicerat ett inlägg.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
sv: Du har inte med inläggets/sidans namn i dina urler, något som verkligen kan rekommenderas. Överväg att ändra strukturen för permalänkar till <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
sv: Du saknar filen robots.txt, skapa en här:

en: You have not used your keyword / keyphrase in any subheading (such as an H2) in your copy.
sv: Du har inte använt dina nyckelord/nyckelfraser i någon underrubrik (som t.ex. H2) i texten.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
sv: Du har använt HTML i ditt värde vilket är otillåtet.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
sv: Du kanske har extra variabler som du vill förhindra att rensas ut. Lägg till dom här separerade med kommatecken.

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
sv: Du måste %sgo to your Reading Settings%s och klicka ur rutan för Search Engine Visibility.

en: You searched for
sv: Du sökte efter

en: You searched for %s
sv: Du sökte efter %s

en: You&#8217;ve just installed WordPress SEO by Yoast! Click &#8220;Start Tour&#8221; to view a quick introduction of this plugin&#8217;s core functionality.
sv: Du har installerat WordPress SEO av Yoast! Klicka på &#8220;Börja rundturen&#8221; för att en översikt av tilläggs huvudsakliga funktioner.

en: You&#8217;ve just installed WordPress SEO by Yoast. Please helps us improve it by allowing us to gather anonymous usage stats so we know which configurations, plugins and themes to test with.
sv: Du har just installerat Wordpress SEO av Yoast. Vänligen hjälp oss att förbättra det genom att tillåta oss att samla anonym användningsstatistik så vi vet vilka konfigurationer, tillägg och teman att testa med.

en: You're linking to another page with the keyword you want this page to rank for, consider changing that if you truly want this page to rank.
sv: Du länkar till en annan sida med det nyckelord du vill att denna sida ska ranka högt för. Överväg att ändra på det om du är angelägen om att denna sida ska ranka högt.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
sv: Du har aldrig använt detta fokus-nyckelord tidigare, mycket bra.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
sv: Du har nått gränsen för aktiveringar. Du behöver <a href="%s">uppgradera din licens</a> för att använda den på denna webbplats.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
sv: Du har använt detta fokus-nyckelord %1$sen gång tidigare%2$s. Du bör vara tydlig med vilken URL på sajten som är viktigast för detta nyckelord.

en: You've used this focus keyword %3$s%4$d times before%2$s, it's probably a good idea to read %1$sthis post on cornerstone content%2$s and improve your keyword strategy.
sv: Du har använt detta fokus-nyckelord %3$s%4$d gånger tidigare%2$s. Det är förmodligen en god idé att läsa %1$sdetta inlägg om "Cornerstone content%2$s och förbättra din nyckelordstrategi.

en: Your %s license has been deactivated.
sv: Din %s licens har inaktiverats.

en: Your %s license will expire on %s.
sv: Din %s licens går ut %s.

en: Your focus keyword was found in:
sv: Ditt fokusnyckelord hittades i:

en: Your hosting environment does not support PHP's %sDocument Object Model%s.
sv: Din hostinglösning stöder inte PHPs %sDocument Object Model%s.

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter and there can be only one keyphrase.
sv: Din nyckelfras är längre än tio ord. En nyckelfras bör vara kortare än så och det får bara finnas en nyckelfras.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
sv: Din licens har gått ut. Du måste  <a href="%s">förlänga din licens</a> för att använda den igen.

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly, please delete the following line, or press fix it:
sv: Ditt tema innehåller en metabeskrivning, något som hindrar WordPress SEO att fungera som det ska. Var god ta bort följande rad, eller klicka på ordna det:

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly. Please visit the %sSEO Dashboard%s to fix this.
sv: Ditt tema innehåller en metadeskription som hindrar WordPress SEO från att fungera. Var vänlig besök %sSEO Dashboard%s för att åtgärda problemet.

en: archived
sv: arkiverat

en: difficult
sv: svårt

en: easy
sv: lätt

en: fairly difficult
sv: ganska svårt

en: fairly easy
sv: ganska lätt

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>

en: public
sv: publik

en: very difficult
sv: Väldigt svår

en: very easy
sv: mycket lätt
